< 178 >

CHU PCHEJ-CHENG (1892-1962)

KRAJINA S HORSKÝM PŘEVISEM

Čína, datováno 1930. 131,5 x 33,5 cm. 131.5 x 33.5 cm

90 000 Kč / 3 600 EUR
90 000 Kč / 3 600 EUR

Tušová malba na papíře. Závěsný svitek v brokátové montáži. Nadepsáno sedmislabičným čtyřverším v levém horním rohu, které hovoří o osamělém muži, žijícím v malé chýši vysoko v zelených horách obestřených mraky. Signováno: Chu Pchej-cheng. Dvě negativní pečetě: Leng-an, Chu Pchej-cheng. Chu Pchej-cheng působil celý život na pekingské výtvarné scéně. Hlásil se k odkazu Tung Čchi-čchanga (1555-1636), vytvořil si však osobitý styl odpovídající jeho době. Na tomto obraze využívá široké škály odstínů tuše. Bloky hor maluje poměrně suchým štětcem, ale obrysy a detaily jsou provedeny hustou tuší, celek působí měkce. Výjev je velmi osobní, přímo ve středu kompozice zachycuje muže ve skromném příbytku se zahrádkou uprostřed mohutných horských vrcholků.