< 188 >

KOŠÍK S PERSIMONY

Čína, nedatováno, 34 × 68 cm. 68.0 x 34.0 cm

7 000 000 Kč / 280 000 EUR
7 000 000 Kč / 280 000 EUR

Tuš a barvy na papíře. Téměř celou plochu svitku zaplňuje košík vrchovatě naložený červenými tomely. Pár zelených listů spadal na pomyslnou zem a vytváří diagonální spojnici s jinými listy, dosud přichycenými na ovoci. Ovál košíku elegantním způsobem vyrovnává sloupek s dlouhou signaturou, v níž na sebe malíř odkazuje jako na sběratele vzácných pečetí. Proutěný košík s vysokou rukojetí, nahlížený mírně shora byl malířův často vyobrazovaný námět svou rustikálností zcela novátorský v tušové malbě. Bez názvu; signatura: San-paj š'-jin fu-weng Čchi Chuang sie– Namaloval stařec bohatý třemi sty pečetěmi z kamene Čchi Chuang. Vlastní pečeť Čchi Ta 齐大 (nejstarší syn z rodu Čchi). Čchi Paj-š' , vlastním jménem Čchi Chuang, je považován za největšího mistra tušové malby ve spontánním stylu xieyi. Vyšel z rolnického prostředí, díky talentu, píli a podpoře sponzorů se prosadil jako malíř. Byl také vynikající kaligraf a rytec pečetí. Na začátku 20. století cestoval po Číně a studoval obrazy velkých mistrů expresivní malby. V roce 1917 se usadil v Pekingu a postupně vytvořil vlastní umělecký styl, který je zásadní v inovaci čínské malby. Do pozdního věku byl činný a zanechal bohaté, pozoruhodné dílo. běratel a znalec Josef Hejzlar na tomto svitku oceňuje zejména souhru barev a datuje jej přibližně do roku 1936. Dle jeho výpovědi jej koupil v roce 1953 v galerii Mír v Pekingu, kam jej doprovodil mistr podlepovač Liou Ťin-tchao (nar. 1922). Ten podlepoval většinu Čchi Paj-š'ových obrazů včetně tohoto, který Hejzlarovi doporučil. Publikováno: Josef Hejzlar: Čchi Paj-š', Odeon, Praha, 1970, strana 73, obr. VIII Josef Hejzlar: Chinese watercolours, Cathay Books, London, 1982, obr. 27. Josef Hejzlar: Čchi Paj-š' a jeho slavní žáci, Galerie Zdeněk Sklenář, Praha, 2007 str. 23 Provenience: sbírka českého sinologa Josefa Hejzlara (1927–2012).