< 174 >

ŤIN TCHING-PIAO (aktivní 1757–1767) – připsáno

ALBUM: PŘÍBĚHY ARHATŮ

Dynastie Čching (2. polovina 18. století). 30,3 × 25 cm. 30.3 x 25.0 cm

80 000 Kč / 3 200 EUR
350 000 Kč / 14 000 EUR

Tuš a barvy na papíře, deset listů, dřevěné desky. Ťin Tching-piao pocházel z rodiny profesionálního malíře ve Wu-čchengu, provincie Če-ťiang. Jeho album s arhaty zaujalo císaře při cestě na jih v roce 1757, a tak se dostal do dvorského ateliéru, kde byl poměrně úspěšný. Jeho specializací byly náboženské náměty malované technikou paj-miao, tzn. jemnou linií bez barev. Tento žánr nebyl v čínském malířství něčím novým, postavy mnichů, arhatů a nesmrtelných malované tímto způsobem uvedl malíř Li Kung-lin v 11. století, specifický karikující styl známe už z počátku 17. století. Signováno „služebník Ťin Tching-piao uctivě namaloval“, 2 autorské pečetě.