< 132 >

PARAVÁN Z KOROMANDELSKÉHO LAKU

Čína, 18. století. 86 × 171 cm. 86.0 x 171.0 cm

150 000 Kč / 6 000 EUR

Lak na dřevě. Koromandelský lak (čínsky kchuan-cchaj 款彩) označuje techniku, kdy jsou do vrstvy laku na dřevěné desce vyřezány reliéfní scény a ornamenty a ty jsou následně různými technikami vybarveny. V Číně jsou známy takto zhotovené výrobky pro domácí trh již od počátku 17. století, poměrně brzy se pak začaly vyvážet do zámoří – v evropských jazycích získaly označení podle pobřeží na jihovýchodě Indického poloostrova, kde se zboží překládalo. Tento paraván je zhotoven z osmi desek – osm je šťastné číslo, symbolizující bohatství. Přes jednotlivá křídla postupuje zprava doleva rozměrná scéna, která zobrazuje „sto synků“ (paj-c' 白子), hrajících si v zahradě. Číslovku „sto“ nelze brát doslovně, implikuje velký počet. Kromě dětí je zobrazen též patriarcha, usazený u stolu (na pátém křídle zprava) ve společnosti několika krásných dam. Pozoruhodná je zahradní architektura, zobrazená z pohledu shora. Celá scéna je orámována pásem z geometricky uspořádané linie, v levém horním rohu je vepsáno lidové rčení „ať jsou tvé děti četné jak kobylky“ (čung-s' jen-čching 螽斯衍慶). Námět hrajících si dětí, rozumí se chlapečků, je ve společnosti znamenané kultem předků tradiční a velmi oblíbený: Zpodobňuje odvěkou touhu po mužských potomcích.