Arcimboldo / Aukce / Asiatika 25/11/2015, 15:00 / MEIŠINSAI (19. STOLETÍ)–VELKÉ VYKUŘOVADLO S NÁMĚTEM SOTOBA KOMAČI

< 34 >

MEIŠINSAI (19. STOLETÍ)

VELKÉ VYKUŘOVADLO S NÁMĚTEM SOTOBA KOMAČI

Japonsko, 19. století. 31 x 55 cm. 31.0 x 55.0 x 18.5 cm

240 000 Kč / 9 056 EUR
240 000 Kč / 9 056 EUR

Řezba v tvrdém dřevě, oči a zuby vykládané kostí. Básnířka Ono no Komači (c. 825-900) patřila do výběru Šesti nesmrtelných básníků Rokkasen a zachovalo se od ní asi 110 pětiverší „waka", která patří k základnímu fondu staré japonské poezie. Kromě nadání básnického oplývala podle pověstí i neobyčejnou krásou a bohatým milostným životem. Její příběhy byly mnohokrát zpracovány v japonské literatuře, dramatu nó i kabuki a také v mnoha výtvarných žánrech. V podobě velké a dokonale propracované řezbářské práce ve dřevě je však tento námět ojedinělý. Realistické zpracování vyhublé, vrásčité a rozcuchané stařeny s vykotlanými zuby znaveně dřepící v otrhaných šatech na ztrouchnivělé kládě, v níž je zapuštěna kovová jímka na vykuřování, je korunováno zaníceným výrazem její tváře, který odkazuje ke Kanamiho nó dramatu Sotoba Komači. Při vykuřování vychází dým z jejích úst. Signováno: Meišinsai.