Arcimboldo / Aukce / Asiatika 25/11/2015, 15:00 / FUDŽII ŠORIN (1825-1894)–ROPUCHA GAMA

< 41 >

FUDŽII ŠORIN (1825-1894)

ROPUCHA GAMA

Japonsko, nedatováno. 129 x 58 cm.

85 000 Kč / 3 207 EUR

Tušová malba na papíře. Závěsný svitek v brokátové montáži. Signováno: Šórin ša. Pečeť: Kobun. Excentricky umístěná obrovská ropucha fixuje diváka velkýma očima, nafukuje své kulaté břicho a srší jed skrze strupy na kůži. Ropucha je v japonském folklóru zlým a škodolibým pomocníkem čarodějů a umí se zvětšit do obrovských rozměrů. Malba náleží do monochromních skic podle přírody, pěstovaných ve škole Marujama, ale zachovává barvité konotace pohádkové příšery. Malíř Šórin z Hirošimy byl žákem exponenta školy Marujama Nakadžimy Raišóa (1798-1871).