Arcimboldo / Aukce / Asiatika 25/11/2015, 15:00 / ČÓSUI SÓRYÓ (1809-1860)–ČTYŘDÍLNÝ PARAVÁN S NÁMĚTEM PŘÍMOŘSKÉ KRAJINY

< 40 >

ČÓSUI SÓRYÓ (1809-1860)

ČTYŘDÍLNÝ PARAVÁN S NÁMĚTEM PŘÍMOŘSKÉ KRAJINY

Japonsko, datováno 1830. 36 x 264 cm. 36.0 x 264.0 x 2.0 cm

28 000 Kč / 1 056 EUR

Tuš a barvy na hedvábí. Rámováno přírodním dřevem. Vlevo nahoře třísloupcový nápis standardním písmem: „Modrozelené věže - kopírováno štastnou rukou na jaře roku tygra." Signováno: Čósui Sóryó. Pečeť: Sóryó-in. Horizontální paraván ve stylu modrozelených čínských krajin je proveden „pracným štětcem" v miniaturizující drobnokresbě s jemnými a jasně definovanými detaily. Navzdory propracovanosti malby v detailech je také celek kompozičně vyvážený. Širokoúhlý záběr do krajiny zachycující pás hor s vesnicemi, studovnami, poli, poutníky a rybáři u mořského zálivu s ostrůvky porostlými borovicemi je námětem, provedením i topografií zdánlivě čínský, ale datování japonskou érou Bunsei ho řadí mezi mimořádně zdařilá díla japonské literátské malby Nagasaki-e, jejíž exempláře jsou velmi vzácné.