Arcimboldo / Aukce / Asiatika 25/11/2015, 15:00 / SÜ PEJ-CHUNG (1895-1953)–BAMBUSY

< 210 >

SÜ PEJ-CHUNG (1895-1953)

BAMBUSY

Čína, datováno 1940. 96 x 33 cm. 96.0 x 33.0 cm

1 500 000 Kč / 56 603 EUR
1 500 000 Kč / 56 603 EUR

Tušová malba na papíře. Závěsný svitek v brokátové montáži. Datace a signatura: „Prvního dne čtvrtého měsíce 29. roku jsem dorazil do Daarjelingu pod velehorami Himaláje a třetího dne zkusmo namaloval bambus, Pej-chung." Dobová autorská pečeť: Tung-chaj Wang Sun. Nápis: „Pro pana Laudu k laskavému posouzení, Pej-chung, 1951." Pečeť: Sü Pej-chung. Autorský nápis na rubu: „Ču (Bambus)." Latinkou připsáno: „A Monsieur Jan Lauda souvenir de Ju Péon 1951 (Panu Janu Laudovi na památku Ju Péon 1951)." Provenience: sbírka českého sochaře Jana Laudy. Za války se tehdy již známý malíř Sü Pej-chung vydal do Indočíny a Indie, aby zde shromažďoval dotace pro Čínskou republiku, bránící se japonské invazi. Právě za pobytu v Daarjelingu namaloval své slavné dílo „Bláhový stařec stěhuje horu". V roce 1942 se vrátil do Číny, konkrétně do Čchung-čchingu, kam přesídlila čínská vláda a kde vedl prozatímní výtvarnou akademii. Po válce se vrátil do Pekingu. V červenci 1951 jej stihla mozková mrtvice. Zůstal celý další rok paralyzovaný a nemaloval, ale mohl příležitostně darovat starší obrazy s aktuální dedikací, tak jako tento svitek s typicky provedeným bambusem. Jan Lauda (1898–1959) byl český sochař. V Süově biografii od Su Po-janga a Ťin Šan-chea je na straně 231 uvedeno, že Sü Pej-chung dne 1. 4. 1940 namaloval „tušový bambus", opatřený nápisem „Daarjeling, věnováno Laudovi". S největší pravděpodobností se jedná právě o tento obraz.