Arcimboldo / Aukce / Čínské umění a starožitnosti 21/05/2013, 17:00 / SÜ LIN-LU (1916 - 2011)–VAŇKA - VSTAŇKA

< 93 >

SÜ LIN-LU (1916 - 2011)

VAŇKA - VSTAŇKA

67,5 x 38 cm. 67.5 x 38.0 cm

60 000 Kč / 2 400 EUR
160 000 Kč / 6 400 EUR

Tušová malba na papíře. Rámováno. Nápis: citace Čchi Paj-š'ovy satirické básně. Věnováno režisérovi Milanu Tichému. Signatura: Linlu. Pečeť: Sü. Provenience: sbírka Milana Tichého. Sü Lin-lu původně vystudoval obchodní akademii a pracoval v různých obchodních firmách. Udržoval úzké kontakty s Čchi Paj-š'im, u něhož se od poloviny 40. let soukromě učil. Po roce 1949 odešel do Pekingu, kde si otevřel prosperující prodejní galerii. Roku 1957 se stal šéfredaktorem vydavatelství při grafické dílně Žung-pao-čaj. Byl uznávaným kaligrafem a malířem. Na tomto obraze přejímá námět, který Čchi Paj-š' maloval ve 20. letech - směšnou figurku úředníka, kterou nelze převrhnout. V nápise cituje jen s nepatrnými obměnami Čchi Paj-š'ovu satirickou báseň, nadepsanou na Čchi Paj-š'ově obraze z roku 1922 se stejným námětem.