Arcimboldo / Aukce / Asiatika 31/05/2015, 15:00 / LI KCHE-ŽAN (1907-1989)–PASÁČCI NA BUVOLECH BRODÍCÍCH SE ŘEKOU

< 198 >

LI KCHE-ŽAN (1907-1989)

PASÁČCI NA BUVOLECH BRODÍCÍCH SE ŘEKOU

Čína, nedatováno. 69 x 46 cm. 69.0 x 46.0 cm

1 300 000 Kč / 49 220 EUR
2 600 000 Kč / 98 440 EUR

Tuš a barvy na papíře. Závěsný svitek v brokátové montáži. Signováno: Kche-žan. Pečeť pod signaturou: Kche-žan. Pečeť vpravo dole: Pcheng-čcheng Li š'. Provenience: sbírka Jozefa Ševčíka. Oblíbený námět Li Kche-žana nevychází ze zážitků vlastního dětství. Vyrůstal sice ve velmi skrovných poměrech, ale v městském prostředí. Díky rozpoznanému talentu byl vybrán na studium učitelství. Vlastní pílí se zdokonaloval v malbě, až se jí začal živit. Za války žil v týlu země, neobsazeném Japonci, a držel se umělecké komunity vedené Sü Pej-chungem. Po válce jej následoval do Pekingu, kde byl přijat mezi Čchi Paj-š'ovy žáky a velmi se sblížili. Právě za války si osvojil svérázný způsob malby pasáčků, k němuž se po celý život často vracel. Námět je to v čínském malířství starobylý, ale Li Kche-žan ho maluje v moderním pojetí. Hloubkové řešení kompozice i ztvárnění pohybu pasáčků vychází ze znalosti západní kresby. Prázdné prostory na papíře, které využívá jako vodu, a technika štětce a tuše, je zakotvena v čínské tradici.