Arcimboldo / Aukce / Asiatika 31/05/2015, 15:00 / KU ŤIEN-LUNG (1606-1687) - PŘIPSÁNO–NEBESKÁ VÍLA ROZHAZUJE KVĚTY

< 184 >

KU ŤIEN-LUNG (1606-1687) - PŘIPSÁNO

NEBESKÁ VÍLA ROZHAZUJE KVĚTY

Čína, nedatováno. 100,5 x 32,5 cm. 100.0 x 32.0 cm

15 000 Kč / 567 EUR
21 000 Kč / 795 EUR

Tuš a barvy na papíře. Závěsný svitek v brokátové montáži. Nadepsáno osmi verši o ženské kráse. Signováno: Jün-čchen, Ku Ťien-lung. Pečeť: Ku Ťien-lung jin. Na rubu štítek nadepsaný: „Ku Jün-čchen z dynastie Čching, Nebeská víla rozhazuje květy." Ku Ťien-lung, přezdívaný Jün-čchen, byl profesionální malíř z Ťiang-nanu, úspěšný coby figuralista. Znamená to, že maloval hlavně portréty nebo obrazy nadpřirozených bytostí a buddhistických božstev, ale byl s to malovat i krajiny, jak je doloženo z jeho náčrtníku uloženého v Nelson Gallery-Atkins Museum. Za éry Kchang-si byl dvorským malířem. Formálně vycházel z tchangských a sungských předloh. Výjev „nebeská víla rozhazuje květy" je často ztvárněný nejen ve výtvarném, ale také jevištním umění.