Arcimboldo / Aukce / Asiatika 26/11/2013, 15:00 / VZÁCNÝ MAMLÚCKÝ NŮŽ S DEKORATIVNÍ POCHVOU

< 96 >

VZÁCNÝ MAMLÚCKÝ NŮŽ S DEKORATIVNÍ POCHVOU

Mamlúcký sultanát, 14. - 16. století. Celková délka 21,5 cm, čepel 11 cm. 3.0 cm

360 000 Kč / 13 846 EUR
650 000 Kč / 25 000 EUR

Čepel z damascénské oceli je zdobena třemi vloženými korály a nápisem: ,,Čas vlády králů sultána málika Záhira.” Na druhé straně kaligrafický text: ,,Leť vysoko ptáku neštěstí a pomsty, jenž lidské osudy stvrzuješ svou přísností a spravedlností.” Hřbet čepele nese motiv sedmi hvězd. Hraněná kónická rukojeť je vyrobena z modrého skla. Slonovinová pochva je bohatě vykládána perletí, bronzem a kameny, představujícími nebeskou klenbu, a opatřena zlaceným stříbrným kováním s granáty a tyrkysy. Sultán Záhir Baibars (1223 - 1277), přezdívaný Veliký, byl vládcem Mamlúcké říše, která za jeho vlády doznala velkého územního rozmachu. Během svého úspěšného panování porazil a zajal francouzského krále Ludvíka IX., účastníka sedmé křížové výpravy, a v bitvě u Ain Jalut odrazil dosud neporazitelné Mongoly. Jméno málik Záhir poté používalo více sultánů v různých obdobích.