Arcimboldo / Aukce / Asiatika 26/11/2013, 15:00 / MASACUNE (19.-20. STOLETÍ)–VELKÁ PLASTIKA KÁNĚTE

< 34 >

MASACUNE (19.-20. STOLETÍ)

VELKÁ PLASTIKA KÁNĚTE

Japonsko, období Medži, konec 19. století. Výška 52 cm. 52.0 x 36.0 x 35.0 cm

90 000 Kč / 3 461 EUR
90 000 Kč / 3 461 EUR

Cizelovaný a patinovaný bronz. Signováno: Masacune-čú (Odlil Masacune). Na vysokém podstavci tvaru rozeklaného kmene sedí káně, připravené vrhnout se na kořist. Realisticky provedený bronz zachycuje dokonale nejen podobu dravce, ale i sklon hlavy, rozevírající se křídla a dynamiku pohybu v okamžiku přípravy k útoku. Bronzové sochy ptáků proslavily japonské kovolitectví po velkých světových výstavách na sklonku 19. století, kdy jim cestu otevřel sochař Suzuki Čókiči (1848 - 1919) se svým dokonalým Pávem, který na Expu v Paříži v roce 1878 získal zlatou medaili. Mistr Masacune byl typickým představitelem japonského naturalismu v sochařství z bronzu, kde se zúročila tisíciletá tradice japonského kovolitectví a měčířství.