Arcimboldo / Aukce / Asiatika 26/11/2013, 15:00 / PŘENOSNÝ OLTÁŘ „ZUŠI” S MARIÍ KANNON

< 3 >

PŘENOSNÝ OLTÁŘ „ZUŠI” S MARIÍ KANNON

Japonsko, období Edo, počátek 19. století. Výška 16 cm. 16.0 x 8.5 cm

26 000 Kč / 1 000 EUR

Dřevěná schránka krytá přírodním lakem, vnitřní stěny zlaceny v technice „kinpaku”. Měděné kování s motivy rozvilin a chryzantém. Figury bohyně milosrdenství Kannon s dítětem užívali během dvou staletí zákazu křesťanství v období Edo tajní křesťané jako ikonu Panny Marie s Jezulátkem, jak o tom svědčí ikonograficky příbuzná socha Marie Kannon z roku 1714, která byla objevena v provincii Saitama. Drobná soška má i mariánské vybarvení roucha, kombinujícího modrý plášť s bílou a červenou řízou zdobenou zlatými ornamenty. Je zpodobena na dvojitém lotosovém podstavci, v pravé ruce drží lilii a v levé děťátko.