Arcimboldo / Aukce / Asiatika 26/11/2013, 15:00 / POLOFORMÁLNÍ DVORSKÉ ROUCHO „ŤI-FU”

< 202 >

POLOFORMÁLNÍ DVORSKÉ ROUCHO „ŤI-FU”

Čína, 19. století. Délka 140 cm, rozpětí rukávů 178 cm.

190 000 Kč / 7 307 EUR

Výšivka hedvábnými nitěmi a zlatým dracounem na hedvábí modré barvy. Roucho je zdobeno dekorem pětiprstých draků v oblacích, pronásledujích planoucí perly, mezi nimiž poletují netopýři, fénixové a jeřábi s větvičkami broskvoní v zobáčcích. Dolní část roucha vyplňuje motiv diagonálních pruhů představujících rozbouřené mořské vlny, z nichž vystupují strmé vrcholky bájného pohoří Kchun-lun, ostrova Nesmrtelných. Provenience: sbírka Lubora Hájka, zakladatele Sbírky orientálního umění Národní galerie v Praze.