Arcimboldo / Aukce / Asiatika 26/11/2013, 15:00 / HARA ZAIMEI (1778 - 1844) –PÁROVÉ OBRAZY PLÁNĚ BOROVIC V ZÁLIVU MIHO

< 55 >

HARA ZAIMEI (1778 - 1844)

PÁROVÉ OBRAZY PLÁNĚ BOROVIC V ZÁLIVU MIHO

Japonsko, 1. polovina 20. století. 123 x 52 cm. 123.0 x 52.0 cm

16 000 Kč / 615 EUR
18 000 Kč / 692 EUR

Tuš a barvy na hedvábí. Dva závěsné svitky v brokátové montáži. Uloženo v originální krabici s japonským nápisem: „Macucuruhama kei, šoku (Pobřeží s borovicemi a jeřáby, barevné).” Pravý svitek s jeřáby signován: Zaimei. Dvě pečeti: 1. Taira Zaimei-in, 2. Šitoku (Dítě morálky). Levý svitek s klenutým mostkem signován: Ukon Taiku Taira Zaimei. Dvě pečeti: 1. Taira Zaimei-in, 2. Šitoku. Hara Zaimei patřil k rodu dvorských malířů, kterým se podařilo získat zakázku na výzdobu císařského paláce v Kjótu při jeho rekonstrukci po požáru v první polovině 19. století. Jeho otec Hara Zaičú založil vlastní rodinný ateliér, který ve třech generacích pracoval přímo pro dvůr. Proto je v signatuře jeho syna Zaimeie dvorský titul „Ukon”. Na páru svitků v nádherné brokátové montáži s lakovými rolovátky se zlatými motivy želv - symbolů dlouhověkosti, zachytil písečnou kosu s borovicemi, na kterých hnízdí jeřábi, vybíhající do mořského zálivu.