Arcimboldo / Aukce / Asiatika 29/04/2012, 14:00 / WATANABE ŠÚSEN (1736 - 1824)–TYGR

< 209 >

WATANABE ŠÚSEN (1736 - 1824)

TYGR

Japonsko, c. 1800. 126,5 × 26,5 cm. 126.0 x 26.0 cm

86 000 Kč / 3 530 EUR
86 000 Kč / 3 530 EUR

Tuš na papíře. Závěsný svitek v bílé a šedivé brokátové montáži. Signováno: Šúsen Genju ša. 2 pečetě u signatury - negativní: Tó (wata) Šúsen in, pozitivní: Genju. Esovitě prohnutý tygr nakročený k útoku ve vertikálním výřezu svitku je variací na ustálený ikonografický motiv tzv. korejského tygra z konce 18. století v mistrném provedení specialisty na obrazy tygrů. Watanabe Šúsen byl představitelem sedmé generace malířů rodu Watanabe, roku 1761 zdědil pozici inspektora čínské malby (kara-e mekiki) v přístavu Nagasaki, díky čemuž měl úzké vazby na kontinentální (čínskou a korejskou) tušovou malbu.