Arcimboldo / Aukce / Asiatika 29/04/2012, 14:00 / MANDALY BOŽSTEV TIBETSKÉHO BUDDHISMU

< 12 >

MANDALY BOŽSTEV TIBETSKÉHO BUDDHISMU

Tibet, přelom 18. a 19. století. 74 x 498 cm. 74.0 x 498.0 cm

150 000 Kč / 6 158 EUR

Malba barvami na textilii. thangka představuje dvacetšest mandal nejvýznamnějších božstev panteonu tibetského buddhismu. V horní části zprava to jsou naříklad: Buddha Šakjamuni, Bódhissattva Maňdžušrí s Bódhisattva avalokitéšvara. V dolní části pak: Vadžrapáni, Buddha amitábha a Zelená tára. Mandaly jsou lemovány po pravé straně kolem bytí - bhavačakra, znázorňujícím strastný koloběh existence - samsára. kolo svírá ve svých drápech démon smrti Mára. Po obvodu je symbolicky znázorněn dvanáctičlenný řetěz podmíněného vznikání - pratítjasamutpáda, uvnitř kolesa je zobrazeno všech šest říší samsárické existence, ve středu pak v podobě kohouta, hada a prasete tři jedy - chtivost, zášť a blud. Na druhé, levé sraně, jsou mandaly orámovány v kole seřazenými znameními tibetského zvěrokruhu. Mandaly jsou doplněny stylizovanými květy lotosu.