< 7 >

MAHAPANDITA BUTÖN

Tibet, 18. století. 95 x 45 cm. 95.0 x 45.0 cm

20 000 Kč / 821 EUR

Tištěno na plátno technikou dřevořezu a kolorováno. Mahapandita Butön se narodil roku 1290 a působil v klášteře Žalu nedaleko Tašilhumpa. Je ctěn především jako sestavovatel a uspořadatel kanonické sbírky Tandžur. Proslulost získal též jako autor rozsáhlé historie buddhismu Čhödžung. Na vyobrazeních ho doprovázejí atributy vadžra a zvonek ghanta, umístěné na lotosech vinoucích se od jeho rukou. V tomto případě jsou ještě doplněny miskou na almužnu pátra. Na této thangce sedí na bohatém lotosovém trůně, je doprovázen buddhy, bódhisattvy a pandity.