Arcimboldo / Aukce / Asiatika 29/04/2012, 14:00 / BRONZOVÝ POHÁR KU

< 48 >

BRONZOVÝ POHÁR KU

Čína, konec pozdní doby Šang nebo ranné období Západní Čou, 11. století př. n. l. Výška 27,5 cm. 27.0 x 15.0 cm

380 000 Kč / 15 600 EUR

Štíhlý pohár ku na vyvýšené prstencové podstavě je pokryt hnědočervenou patinou. Tělo poháru se zužuje k úzkému pasu, který se nachází zhruba v jedné třetině výšky, a od něho se trumpetovitě rozšiřuje k ústí. Výzdoba horizontálně členěna do tří vystupujících odsazených pásů. Dvě spodní výzdobná pole nesou motiv fantastické zvířecí tváře taotie vyzdvižené v reliéfu z hladkého pozadí. Jednotlivé prvky zvířecí tváře – oči, ústa, nos, obočí a uši či rohy – vystupují samostatně a jsou od sebe odděleny. Spodní a střední výzdobný pás, stejně jako nejnižší část vrchního výzdobného pole, jsou vertikálně členěny čtyřmi ozubenými žebry. V horním výzdobném pásu vybíhají od pasu směrem vzhůru čtyři pole ve tvaru úzkých trojúhelníků obrácených vrcholem nahoru. Jde o dekor, který je rozšířen od střední fáze pozdně šangského (anyangského) období po rannou dobu Západní Čou. Poháry ku sloužily k podávání vína a v šangském období představovaly jednu z nejčastějších a nejdůležitějších bronzových obřadních nádob. Literatura: ZHU FENGHAN: Gudai Zhongguo qingtongqi, Tianjin: Nankai daxue chubanshe, 1995. Provenience: sbírka Danušky Heroldové-Šťovíčkové.