Arcimboldo / Aukce / Asiatika 29/04/2012, 14:00 / BRONZOVÁ NÁDOBA CHU NA PŘECHOVÁVÁNÍ VÍNA

< 45 >

BRONZOVÁ NÁDOBA CHU NA PŘECHOVÁVÁNÍ VÍNA

Čína, období Válčících států (453 - 221 př. n. l.). Výška 41 cm. 41.0 cm

950 000 Kč / 39 001 EUR

Bronz pokrytý namodralou patinou. tělo vyzdviženo na prstencové nožce. Zhruba v jedné třetině výšky těla se nachází největší výduť, od níž tělo esovitě přechází v mírně rozevřené ústí. Do něj je zasazena vyjímatelná korunka, zakončená sedmi jazykovitými výčnělky ve tvaru zahrocených listů. Jazykovité výčnělky nesou na vnitřní části geometrickou výzdobu, charakteristickou pro střední a mladší období doby Válčících států (4. - 3. století př. n. l.). Na prstenci jsou patrné švy v místě styku keramických dílců při lití do spojených keramických forem. tělo nádoby je zdobeno čtyřmi horizontálními plastickými pásy šňůrového dekoru. Na hrdle nádoby se nacházejí dvě ucha ve tvaru celoplasticky zpracovaných tygrů s odvrácenou hlavou, jejichž těla pokrývá geometrický dekor. Provenience: významná soukromá nizozemská sbírka.