Arcimboldo / Aukce / Asiatika 29/05/2011, 14:00 / VELKÁ DEKORATIVNÍ VÁZA S MOTIVEM HRDLIČEK A KVĚTIN

< 127 >

VELKÁ DEKORATIVNÍ VÁZA S MOTIVEM HRDLIČEK A KVĚTIN

Japonsko, styl Andóa Džúbeie, 1890 – 1900. Výška 122 cm. 122.0 cm

70 000 Kč / 2 916 EUR
70 000 Kč / 2 916 EUR

Cloisonné na měděném jádře, měděné drátky. Velikostí velmi vzácná váza je po celém těle zdobena motivem květin čtyř ročních období, představovaných slivoní, klemátis, lilií a chryzantémou, doplněných párem hrdliček. Základna je opatřena rozvilinami karakusa s květy, na hrdle motiv stylizovaných listů s chryzantémovými terči. Takto velké vázy zdobené technikou cloisonné se začaly vyrábět v dílnách v okolí Nagoje koncem 80. let 19. století a jejich výroba pokračovala až do konce období Meidži výhradně pro potřeby vývozu do Spojených států a Evropy, kde se stávaly součástí dobových exoticky laděných interiérů. Na rozdíl od starší produkce dokázali již emailéři vytvořit nejen jasné barevné odstíny emailových barev, ale rovněž povrch byl vyleštěn s větší precizností a dokonalostí. Národní galerie vlastní dvě párové vázy opatřené obdobnou výzdobou, obdobné předměty jsou zastoupeny rovněž v jiných evropských sbírkách. Mírně poškozeno.