< 273 >

PTÁK FARAVAHAR

Írán, safávijské období, 16. stol. 17.0 cm

75 000 Kč / 3 125 EUR
850 000 Kč / 35 416 EUR

Železo, taušírované stříbrem a zlatem. Dějiny tohoto mýtického tvora začínají již ve starém Egyptě, kde byl tento pták-člověk zobrazován s orlími křidly a lidskou hlavou. Již ve druhém tisíciletí před n. l. se tento motiv dostal na Blízký Východ a byl zde mj. symbolem chetitských králů. Když pak perští Achajmenovci dobyli Mezopotámii a přestěhovali blízkovýchodní populace do Babylónie, převzali i symbol ptáka, kterého nazývali Faravahar. Ten je v Persii symbolem Ahura Mazdy, jediného boha zoroastrovského náboženství. Symbolizuje Boží velebnost a slávu. Na světovém trhu se téměř nevyskytuje. Provenience: sbírka Bohuslava Slánského, Praha.