Arcimboldo / Aukce / Asiatika 24/10/2010, 14:00 / SIAO ŠENG (20. století)–PODZIM V HORÁCH PA-ŠAN

< 139 >

SIAO ŠENG (20. století)

PODZIM V HORÁCH PA-ŠAN

Datováno 1991. 136.0 x 34.0 cm

12 000 Kč / 500 EUR

Signováno Siao-chua. Tuš a barvy na papíře ve svitkové montáži. Holé žulové skály, malované suchým štětcem, vyplňují úzký formát obrazu. V prvním plánu jsou skály zřetelné, porostlé stromy s nápadně žlutým listím, v druhém plánu je halí mlha modravého tónu. V dolní části obrazu podobné světlé skvrny naznačují hladinu řeky a stíny hor. Velikost horského masívu naznačují loďky na řece a téměř nepostřehnutelné postavy na horské vyhlídce. Kaligrafický nápis v tzv. úřednickém písmu (li-šu) uvádí verš: „Z hor Pa-šan odlétají husy domů, podzimní nálada je hutná.“ Hory Pa-šan se nacházejí v provincii Šen-si, kde začátkem šedesátých letech 20. století vznikla novodobá škola monumentální krajinomalby, z níž dílo vychází.