< 63 >

MNICH PUTAJ

Dynastie Čching, 18. stol. 48.0 cm

30 000 Kč / 1 250 EUR
30 000 Kč / 1 250 EUR

Zlacené a polychromované dřevo. Holohlavý, smějící se mnich má na sobě volný hábit, na prsou rozhalený, odkrývající tučné břicho. Sedí v pozici parjankásana, levou nohu položenou na zemi, již naznačuje jinak nezdobený podstavec. V pravé ruce drží růženec, přes levé rameno má přehozený plátěný vak (čínsky „putaj“), který mu dal jméno, kraj vaku svírá levá pěst. Jde
o Maitréjova převtělence z 11. století, jehož socha bývá umístěna ve vstupní budově chrámu, čelně k příchozím.