Arcimboldo / Aukce / Asiatika 24/10/2010, 14:00 / TOSA MICUOKI (1617 - 1691)–DVA JEŘÁBI

< 249 >

TOSA MICUOKI (1617 - 1691)

DVA JEŘÁBI

120.0 x 39.0 cm

18 000 Kč / 750 EUR

Sign.: Tosa Micuoki-hicu, pečeť: Tosa Micuoki. Tuš a barvy na hedvábí, závěsný svitek kakemono v originální brokátové montáži. Tosa Micuoki byl v druhé půli 17. století jedním z nejslavnějších malířů školy Tosa, která byly spjatá s oficiálními zakázkami pro císařský dvůr v císařské malířské akademii Edokoro v Kjótu, kterou také sám vedl mezi lety 1654 - 1681. Poté vstoupil do mnišského stavu pod jménem Šúzan a v roce 1685 získal nevyšší malířský titul hógen. Proslul jako malíř tradičních témat květin a ptáků, vynikající kaligraf a jako řezbář necuke. Námět je zřetelně blahopřejný, neboť jak jeřábi, tak borovice symbolizují dlouhý věk a patří v Japonsku k běžným dárkům malovaným k výročím hodnostářů. Kmen borovice, malovaný dekorativně výraznou silnou obrysovou linkou, poukazuje k malbě školy Kanó, zatímco jemné a barevně potlačené motivy realisticky pojatých jeřábů podléhají mingské naturalistické malbě květin a ptáků.