Arcimboldo / Aukce / Čínské umění a starožitnosti 21/05/2013, 17:00 / LI KCHE-ŽAN (1907-1989)–∆ ZÁVODY NA RÁKOSOVÉM JEZEŘE

< 92 >

LI KCHE-ŽAN (1907-1989)

∆ ZÁVODY NA RÁKOSOVÉM JEZEŘE

68 x 45 cm. 68.0 x 45.0 cm

1 200 000 Kč / 48 000 EUR
3 600 000 Kč / 144 000 EUR

Tuš a barvy na papíře. Rámováno. Nápis: „Lu-chaj ťing-tu” (Závody na Rákosovém jezeře). Signováno: Kche-žan. Pečeť pod nápisem: Kche-žan. Pod ní menší čtvercová pečeť českého sběratele. Pečeť v pravém dolním rohu: „Čen jen wu čchü”. Tuto pečeť, kterou Li Kche-žan často používal, vyryl Čchi Paj-š' a použil na ní citát z dopisu tchangského spisovatele Chan Jü. Provenience: sbírka Milana Tichého. Publikováno: Eva Rychterová - Li Kche-žan, Praha, Nakladatelství československých výtvarných umělců, 1963, ilustrace číslo 16. Li Kche-žan patřil k největším mistrům čínské tušové malby 20. století. Pocházel z města Sü-čou a vyšel z velmi chudých poměrů. Všestranné a mimořádné nadání ho přivedlo na studium nejdříve do Šanghaje, poté do Chang-čou. V roce 1937 vystavoval na celostátní výstavě, tehdy ovšem maloval obrazy v západním stylu blízkém fauvismu. Tušové malbě „kuo-chua” se začal naplno věnovat až na počátku 40. let pod vedením Sü Pej-chunga. Po skončení 2. světové války přijal místo v Pekingu a od roku 1946 studoval u mistra Čchi Paj-š'e.