< 89 >

KOLEKCE TŘÍ FIGUR TANEČNÍKŮ

Výška 8,5 cm, 10,5 cm a 8 cm.

60 000 Kč / 2 400 EUR
60 000 Kč / 2 400 EUR

Tři výrazně stylizované figurky tanečníků z černé leštěné hlíny, jedna se zbytky červeného pigmentu. Třináct velmi podobných plastik, datovaných do doby Východní Čou (5. - 3. stol. př. n. l), se nachází ve sbírkách Národní galerie v Praze, která je získala nákupy v letech 1950 až 1971. Provenience: sbírka Milana Tichého. Literatura: Lubor Hájek - Čínské umění, Praha, SNKLHU, 1954, text strana 169, ilustrace číslo 37 - 39. Chuej-sien fa-ťüe pao-kao, Peking, Kche-süe čchu-pan-še, 1956. Michael Sullivan - Far Eastern Art, Londýn, 1960. Lubor Hájek a Ladislav Kesner - Čínské hrobové figury ve sbírkách Národní galerie v Praze, Praha, NG, 1985. Čung-kuo ta-paj-kche čchüan-šu - Kchao-ku-süe, Peking, Čung-kuo ta-paj-kche čchüan-šu čchu-pan-še, 1986.