Arcimboldo / Aukce / Asiatika 31/05/2015, 15:00 / ŤIANG ČAO-CHE (1904-1986)–STARÝ MUŽ

< 199 >

ŤIANG ČAO-CHE (1904-1986)

STARÝ MUŽ

Čína, datováno 1940. 107 x 57 cm. 107.0 x 57.0 cm

1 700 000 Kč / 64 364 EUR
0 Kč / 0 EUR

Tušová malba na papíře. Závěsný svitek v brokátové montáži. Datace: Dvacátý devátý rok (od založení Čínské republiky). Signováno: Čao-che. Pečeť: Čao-che. Provenience: sbírka Jozefa Ševčíka. Ťiang Čao-che je velmi výrazný a zároveň ojedinělý zjev moderní čínské tušové malby. Začínal jako malíř portrétů v Šanghaji, techniku přejímal podle reprodukcí západní malby v časopisech. Na konci dvacátých let získal místo učitele na výtvarné akademii a jeho obraz „Rikša" byl vybrán do celostátní výstavy. V roce 1935 odchází do Pekingu a teprve odtud se dochovaly jeho typické tušové obrazy nuzných a žebravých postav z ulice, zachycených trojrozměrně a v poměrně velkém měřítku. Tvořil procítěně a zbědované postavy obdařil oduševnělostí. Portréty starců, slabých a zranitelných, byly jeho častým námětem. V roce 1943 dokončil „Běžence", čítající přes sto postav v životní velikosti. Je to ohromující a žalující dílo, které bylo okamžitě zabaveno. Jen polovina byla nalezena o deset let později. V té době byl už Ťiang jedním z pěti profesorů na Ústřední výtvarné akademii. Za Kulturní revoluce byl pronásledován. Dožil se jejího konce, avšak s podlomeným zdravím.