Arcimboldo / Aukce / Čínské umění a starožitnosti 19/03/2023, 14:00 / ŤIN LIN-C' (19. století)–MYTICKÁ DVOJICE CHE A CHE

< 177 >

ŤIN LIN-C' (19. století)

MYTICKÁ DVOJICE CHE A CHE

Čína, 19. století. 88.0 x 33.5 cm

1 200 EUR

Tuš a barvy na hedvábí, závěsný svitek. Signováno Ťin Lin-c', Po-li 金鳞子 伯鲤. První pečeť je nečitelná, druhá Tchaj-lung 太龍. Na obrázku jsou nesmrtelní Che a Che, veselá dvojice, která je takto známá ve folkloru, ale její předlohou byli legendární mniši Chan-šan 寒山 a Š'-te 拾得z tchangské dynastie. Che a Che symbolizují štěstí a harmonické manželství. Na tomto poměrně malém obraze však symbolizují hlavně bohatství: svrchní roucha jsou zdobena motivem mincí a přední postava nabízí mísu plnou drahocenností, některé popadaly dokonce na zem. V ruce drží žezlo žu-i 如意, doslova „cokoliv si přejete“, jeho druh zase drží lotosový květ, symbol mravní čistoty. Malba je provedena technikou pracného štětce, jak je u religiózních námětů obvyklé, nicméně tahy ředěnou tuší, jimiž je proveden spodní bílý hábit obou postav, jsou rychlé a spontánní a naznačují, že dílo je pravděpodobně z konce 19. století.