Arcimboldo / Aukce / Čínské umění a starožitnosti 10/12/2014, 15:00 / ČCHI PAJ-Š’ (1864-1957)–VČELKA A LUFA

< 221 >

VČELKA A LUFA

Čína, nedatováno. 33 x 41,5 cm. 33.0 x 41.0 cm

1 000 000 Kč / 37 037 EUR

Tuš a barvy na papíře. Rámováno. Signováno: „Lao pching.″ Pečeť: „Paj-š' weng.″ Na tomto listě jsou bravurně předvedeny kontrastní techniky pečlivé miniaturní malby „kung-si″, provedené tenkými, sotva znatelnými liniemi, a tzv. malby idejí „sie-i″, seskládané ze zdánlivě neuspořádaných robustních tahů a barevných ploch. Prvním způsobem je zachycena letící včelka, druhým způsobem listy a válcovitý plod lufy, které zaplňují značnou plochu kompozice. Říká se, že Čchi Paj-š' byl jediný, kdo dovedl hmyz, zachycený drobnomalbou, „oživit″ a navodit dojem pohybu.