Arcimboldo / Aukce / Čínské umění a starožitnosti 10/12/2014, 15:00 / ČCHI PAJ-Š’ (1864-1957)–SEDÍCÍ RYBÁŘ

< 229 >

SEDÍCÍ RYBÁŘ

Čína, nedatováno. 71 x 46,5 cm. 71.0 x 46.0 cm

2 500 000 Kč / 92 592 EUR
7 600 000 Kč / 281 481 EUR

Tuš a barvy na papíře. Závěsný svitek v brokátové montáži. Signováno: „Paj-š' šan-weng i-cao.″ Pečeť: „Paj-š' cchao-i.″ Provenience: sbírka Miroslava Böhnela. Čchi Paj-š' namaloval poměrně málo postav, přihlédneme-li k obrovskému rozsahu jeho díla. Na svých figurálních kompozicích maloval jednu až dvě postavy, které jsou při vší formální jednoduchosti velmi rozmanité a originální. Na tomto zcela jedinečném svitku starý rybář v zeleném plášti a s kloboučkem na hlavě navléká návnadu na udici. Tušové kontury vytvářejí pečlivé detaily tváře, rukou a záhybů šatu. Obvyklé zkratky se drží jen u kloboučku, malovaném pouhými dvěma tahy. Zelená barva, která v prvním dojmu převládá, lavíruje mezi olivovou, šedivou a prázdnými bílými plochami. Volba tak nezvyklého barevného ladění, které uplatnil také na obraze Čung Kchuej z roku 1936, možná odkazuje na barvu vody. Celková atmosféra díla je klidná a přívětivá.