Arcimboldo / Aukce / Čínské umění a starožitnosti 10/12/2014, 15:00 / ČCHI PAJ-Š’ (1864-1957)–RYBY, KREVETY A KRABI

< 232 >

RYBY, KREVETY A KRABI

Čína, nedatováno. 134 x 33,8 cm.

1 800 000 Kč / 66 666 EUR
5 300 000 Kč / 196 296 EUR

Tuš a barvy na papíře. Závěsný svitek v brokátové montáži. Signováno: „Paj-š' lao-žen chua (Namaloval stařec Paj-š').″ Pečeť pod signaturou: „Čchi Ta.″ Pečeť vlevo dole: „Ťi-pching tchang (Síň toulavého žabince).″ Provenience: sbírka Miroslava Böhnela. Na tomto obraze se sešly tři náměty, které Čchi Paj-š' obvykle maloval samostatně, tedy ryby, krabi a krevety. Jako obvykle působí dojmem pohybu v prázdném prostoru, který chápeme jako vodu. Vodní říše v tomto pojetí byla Čchi Paj-š'ovým svébytným a oblíbeným námětem od konce dvacátých let minulého století po zbytek života.