Arcimboldo / Aukce / Čínské umění a starožitnosti 10/12/2014, 15:00 / ČCHI PAJ-Š’ (1864-1957)–LOTOSY

< 222 >

LOTOSY

Čína, nedatováno. 137 x 69 cm. 137.0 x 69.0 cm

2 500 000 Kč / 92 592 EUR
5 000 000 Kč / 185 185 EUR

Tuš a barvy na papíře. Rámováno. Signováno: „Paj-š' lao-žen.″ Pečeť: „Čchi Ta.″ Pečeť vpravo dole: „Ťie-mu i-chua šou-tuan.″ Provenience: sbírka Karla Starého, vojenského přidělence v Severní Koreji v letech 1953-1957. Na svitku je spleť kvetoucích lotosů v jemných barevných odstínech. Velké lopuchovité listy pokrývají značnou část kompozice, zvolené barvy a tvary představují různé fáze jejich života. Totéž platí o květech, jejichž stonky si klestí cestu mezi listy. Pouze stonky jsou malovány tuší, na listech a květech malíř kontury nepoužil. Tuto techniku si Čchi Paj-š' vybíral právě pro námět kvetoucích lotosů, k němuž se rád vracel.