Arcimboldo / Aukce / Čínské umění a starožitnosti 10/12/2014, 15:00 / ČCHI PAJ-Š’ (1864-1957)–CHRYZANTÉMY, JABLKA A LIČI

< 223 >

CHRYZANTÉMY, JABLKA A LIČI

Čína, datováno 1948. 68 x 33 cm. 68.0 x 33.0 cm

1 500 000 Kč / 55 555 EUR
2 700 000 Kč / 100 000 EUR

Tuš a barvy na papíře. Rámováno. Signováno: „V roce „wu-c'″ namaloval osmaosmdesátiletý stařec Paj-š' v hlavním městě.″ Pečeť: „Paj-š'.″ Pečeť vlevo dole: „Sün-čchang paj-sing žen-ťia.″ Provenience: sbírka Karla Starého, vojenského přidělence v Severní Koreji v letech 1953-1957. Kromě květů chryzantém zde malíř všechny formy – džbán, jablka a liči – zachytil jen barvami bez kontur, maloval technikou „mo-ku″. Volbou barev v harmonickém ladění nepřímo odkázal na barevnost podzimních stromů.