Arcimboldo / Aukce / Čínské umění a starožitnosti 10/12/2014, 15:00 / ČCHI PAJ-Š’ (1864-1957)–CHRYZANTÉMY

< 219 >

CHRYZANTÉMY

Čína, nedatováno. 97 x 33 cm. 97.0 x 33.0 cm

1 000 000 Kč / 37 037 EUR
1 500 000 Kč / 55 555 EUR

Tuš a barvy na papíře. Rámováno. Signováno: „Osmaosmdesátiletý stařec Paj-š'.″ Pečeť pod signaturou: „Paj-š'.″ Pečeť vpravo dole: „Wu suo-neng če le-š' (Radosti, kterých si mohu dopřát).″ Provenience: sbírka československého diplomata. V pozdním období své tvorby si Čchi Paj-š' oblíbil výraznou kombinaci tmavé tuše a kontrastních ostrých barev - červené a žluté. Na tomto svitku komorního rozměru je k těmto hýřivým barvám přidán i bílý květ. Chryzantémy byly jedním z nejmilejších květinových námětů mistra, který o nich také složil řadu básní.