Arcimboldo / Aukce / Asiatika 26/11/2013, 15:00 / PÁR PŘENOSNÝCH OLTÁŘŮ „ZUŠI” S MANDALOU DESETI SVĚTŮ SEKTY ČISTÉ ZEMĚ „DŽÓDO”

< 4 >

PÁR PŘENOSNÝCH OLTÁŘŮ „ZUŠI” S MANDALOU DESETI SVĚTŮ SEKTY ČISTÉ ZEMĚ „DŽÓDO”

Japonsko, období Edo, 19. století. Výška 38 cm. 38.0 x 29.0 x 21.0 cm

70 000 Kč / 2 692 EUR
70 000 Kč / 2 692 EUR

Dřevěná schránka krytá přírodním lakem, vnitřní stěny zlaceny v technice „kinpaku”. Základním obrazcem vyjadřujícím buddhistickou kosmogonii sekty Čisté země je mandala Deseti světů bytí, zde ve formě párových oltářů. Levý oltář zobrazuje čtyři světy osvícených bytostí - buddhů a bódhisattvů, shromážděných pod centrální sochou meditujícího buddhy Amidy. Na pravém oltáři se nacházejí představitelé Šesti sfér existence neboli pomíjivých světů, kterými jsou nebešťané a andělé, lidé, dobytek, hladoví duchové, démoni a pekelníci. Postavičky jsou umístěny v horizontálních pásech mezi modrozelenými skalami a orámovány modrou kazulí se zlaceným dekorem. Podle závazné ikonografické podoby mohl věřící jednotlivá vtělení sledovat a stoupat při náboženské praxi od pekelných hlubin až k výšinám Amidova Západního ráje.